Stručni kolokvij

Stručni kolokvij pokrenut je 2006. godine kao zajednički projekt Udruge matematičara Osijek, Županijskog stručnog vijeća za matematiku županije Osječko-baranjske i Odjela za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.

  • Stručni kolokvij namijenjen je prvenstveno nastavnicima matematike zaposlenima u osnovnim i srednjim školama te studentima matematike i srodnih studija.
  • Predavanja u okviru Stručnog kolokvija usmjerena su na poticanje komunikacije među nastavnicima, razmjenu stečenih iskustava te jačanju kontakata nastavnika sa studentima završnih godina studija matematike.
  • Stručni kolokvij održava se svakog mjeseca na Odjelu za matematiku, utorkom u 19:15.
  • Voditeljice:
    • Aleksandra Floreani, prof. (III. Gimnazija, Osijek)
    • dr.sc. Darija Marković (Odjel za matematiku, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku)

Najava predavanja

  1. 4.2.2020. – Brleković, Karolina i Kanaet, Marin (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Matematika i mediji
  2. 10.3.2020. – Mikić, Draženka i Weigand, Tihana (SŠ Valpovo)
  3. 14.4.2020. – Floreani, Aleksandra i Škorjanc, Astra (III. Gimnazija, Osijek): Nešto staro, nešto novo i nešto posuđeno
  4. 19.5.2020. – Majdiš, Brankica (OŠ “Mladost”, Osijek): Izračunavanje površina pomoću Tangram mozgalica

Popis održanih predavanja

Školska godina 2019./2020.
  1. Selak-Zeljko, Ljubica (OŠ “Mladost”, Osijek): Iz kuta jednog eksperimentalca – matematika i srodni predmeti
  2. Duspara, Marko (PMF – Matematički odsjek, Zagreb; 15.10.2019.): Greenov teorem
  3. Antunović, Ana (III. Gimnazija, Osijek; 12.11.2019.): Psihički poremećaji: Anksiozni poremećaji
  4. Kojić, Vedran (Ekonomski fakultet, Zagreb): Primjena nejednakosti u rješavanju nekih optimizacijskih problema
  5. Rakovac Bekeš, Ella (I. Gimnazija, Osijek): Igrifikacija učenja i poučavanja
Školska godina 2018./2019.
  1. Rakovac Bekeš, Ella (I. Gimnazija, Osijek): ETNOmatematika – trebaju li nastavnici obući narodne nošnje?
  2. Selak-Zeljko, Ljubica (OŠ “Mladost”, Osijek): Za početak ideja – zanimljiva matematika
  3. Mikić, Draženka i Weigand, Tihana (SŠ Valpovo): Pačja škola
  4. Pupić, Josip (udruga Mladi nadareni matematičari “Marin Getaldić”): Informativno predavanje o udruzi MNM i projektu “MNM u Osijeku”
  5. Hrastinski, Valentina i Glavaš, Amanda (Strojarska tehnička škola, Osijek): Nastava usmjerena na učenika
  6. Petrač, Maja (I. Gimnazija, Osijek): Jesmo li financijski pismeni?
  7. Ivošević, Ivana i Kizivat, Ivona (III. Gimnazija, Osijek): Matematičke zagonetke
  8. Antunović, Ana (III. Gimnazija, Osijek): Psihološki aspekti školskog uspjeha
Školska godina 2017./2018.
  1. Ilišević, Ilija (Osijek): Primjena diferencijalnog i integralnog računa za dokazivanje nekih algebarskih jednakosti
  2. Majdiš, Brankica (OŠ “Mladost”, Osijek): Primjena kreativnih tehnika i stvaralačkog pristupa rada integracijom matematike, hrvatskog jezika i informatike
  3. Duh Blašković, Željka i Generalić, Mirela (Isusovačka klasična gimnazija, Osijek): Matematika i geografija se vole
  4. Kolarević, Davor i Ostopanj, Dragana (studenti Odjela za matematiku): Brzi i točni – matematički kviz
  5. Škrobar, Dino (Privredna banka Zagreb d.d.): Rizici u bankarstvu
  6. Jurić, Zvjezdana i Bošnjak, Snježana (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Navedimo učenike na promišljanje vizualizacijom
  7. Čalija Matijević, Mirna (III. Gimnazija, Osijek): Isplati li se ili ne
  8. Mikić, Draženka i Weigand, Tihana (SŠ Valpovo): Puno priče ni oko čega
  9. Glavaš, Amanda i Volmut, Valentina (Strojarska tehnička škola, Osijek): Pandorina kutija
  10. Ivošević, Ivana (III. Gimnazija, Osijek): Matematika u arhitekturi
  11. Blagojević, Lidija i Kardum, Egidija (II. Gimnazija, Osijek): Smijemo koristiti mobitel?
Školska godina 2016./2017.
  1. Kalazić, Rebeka i Novaković, Snježana (I. Gimnazija, Osijek): Pisa izbliza
  2. Ivošević, Ivana (III. Gimnazija, Osijek): “Švercanje” u školi
  3. Mikić, Draženka i Weigand, Tihana (SŠ Valpovo): Od krivog fascikla do matematičke teorije
  4. Generalić, Mirela (Isusovačka klasična gimnazija, Osijek) i Selak-Zeljko, Ljubica (OŠ “Mladost”, Osijek): Korak po korak u razvoju kreativnog potencijala učenika
  5. Čalija Matijević, Mirna (III. Gimnazija, Osijek): Matematičke formule u LaTeX-u
  6. Čalija Matijević, Mirna (III. Gimnazija, Osijek): Uvod u LaTeX
  7. Brleković, Karolina (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Make it easy
  8. Floreani, Aleksandra i Škorjanc, Astra (III. Gimnazija, Osijek): Školska vs. državna
  9. Škrobar, Dino (Privredna banka Zagreb d.d.): Kreditni scoring modeli
  10. Ilišević, Ilija (Osijek): Od jednadžbe k sustavu
Školska godina 2015./2016.
  1. Ivošević, Ivana (III. Gimnazija, Osijek): Generacija Z
  2. Ivanović, Sanja i Vučić, Kristina (OŠ Ivana Filipovića, Osijek): Muke po natjecanju
  3. Mikić, Draženka i Weigand, Tihana (SŠ Valpovo): Matematika i film
  4. Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): Zadatci 2 u 1
  5. Bošnjak, Snježana (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Sudjelovanje na Školskom laboratoriju
  6. Duh Blašković, Željka i Generalić, Mirela (Isusovačka klasična gimnazija, Osijek): Još jedan pogled na vanjsko vrednovanje
  7. Selak-Zeljko, Ljubica (OŠ “Mladost”, Osijek): Metodičke i programske prilagodbe učenicima s posebnim obrazovnim potrebama
  8. Blagojević, Lidija i Kardum, Egidija (II. Gimnazija, Osijek): Eksponencijalna i logaritamska funkcija u primjeni
  9. Tomić, Vesna (Gimnazija A.G. Matoša, Đakovo): Office365 u nastavi
  10. Ilišević, Ilija (Osijek): Rješavanje trigonometrijskih jednadžbi pomoću kompleksnih brojeva
Školska godina 2014./2015.
  1. Brleković, Karolina (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Obrnuta učionica
  2. Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): S druge strane zadatka
  3. Klobučar, Davor (Hrvatski telekom d.d., Osijek): Zanimljivosti iz matematičke riznice
  4. Noskov, Jelena (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Matematika u rekreaciji i rekreacija u matematici
  5. Zucić, Dajana (Agencija za odgoj i obrazovanje, Osijek): Matematika – humana aktivnost
  6. Vujnovac, Mirta (III. Gimnazija, Osijek): Možemo li uvježbati geometrijski zor
  7. Mikić, Draženka i Weigand, Tihana (SŠ Valpovo): Inicijalni ispiti
  8. Bošnjak, Snježana (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Matematika u svakodnevici
  9. Majdiš, Brankica (OŠ “Mladost”, Osijek): Primjeri integriranih projekata u osnovnoj školi
  10. Duh Blašković, Željka i Generalić, Mirela (Isusovačka klasična gimnazija, Osijek): Heronove trojke
  11. Ilišević, Ilija (Osijek): Primjena Bezoutovog teorema na rastavljanje polinoma na faktore
Školska godina 2013./2014.
  1. Petrač, Maja (Basler osiguranje d.d., Zagreb): I aktuari su matematičari
  2. Jurić, Zvjezdana (Ugostiteljsko-turistička škola, Osijek): (Za)volimo matematiku
  3. Blagojević, Lidija (II. Gimnazija, Osijek): Kako teku informacije između matematike i informatike?
  4. Lukač, Snježana (Gimnazija M.A. Reljkovića, Vinkovci) i Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): Ima li kemije između matematike i kemije?
  5. Lendić, Blanka (OŠ Višnjevac): Nova kultura matematičkih zadataka
  6. Vujnovac, Mirta (III. Gimnazija, Osijek): Problematična nula
  7. Brleković, Karolina (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Vremeplovom kroz trigonometriju
  8. Tomić, Vesna (Gimnazija A.G. Matoš, Đakovo): Još jedan način priprema učenika za Državnu maturu
  9. Selak-Zeljko, Ljubica (OŠ “Mladost”, Osijek): Iskustveno učenje u matematici
  10. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Primjena koordinatne metode u dokazivanju nekih planimetrijskih činjenica
Školska godina 2012./2013.
  1. Brleković, Karolina (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Kako volim matematiku?
  2. Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): Moderni kalkulatori – kako i treba li im doskočiti?
  3. Jurić, Zvjezdana (Ugostiteljsko-turistička škola, Osijek): Struka kao podskup matematike i/ili obratno
  4. Vujnovac, Mirta (III. Gimnazija, Osijek): Magični kvadrati
  5. Beissmann, Gordana (Gimnazija Gaudeamus, Osijek): Vedska matematika
  6. Blagojević, Lidija (II. Gimnazija, Osijek): Web 2.0 u nastavi
  7. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Primjena Cauchy-Schwarz-Bunyakovsky nejednakosti na rješavanje jednadžbi i sustava nejednadžbe
Školska godina 2011./2012.
  1. Kardum, Egidija (II. Gimnazija, Osijek): Razredna knjiga
  2. Noskov, Jelena (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Dobar početak za dobar kraj
  3. Brleković, Karolina (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Globalna matematika
  4. Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): Zaboravljeni vektori
  5. Vujnovac, Mirta (III. Gimnazija, Osijek): Geometrija japanskih hramova
  6. Beissmann, Gordana (Gimnazija Gaudeamus, Osijek): Brojevni sustavi kroz korelacije
  7. Selak-Zeljko, Ljubica (OŠ “Mladost”, Osijek): Projekti u nastavi matematike
  8. Tomić, Vesna (Gimnazija A.G. Matoša, Đakovo): Microsoft Mathematics 4.0 – alat za lakše učenje matematike
  9. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Primjena nejednakosti sredina na rješavanje jednadžbi i sustava jednadžbi
Školska godina 2010./2011.
  1. Blagojević, Lidija (II. Gimnazija, Osijek): Učionica na internetu 2, dodavanje resursa u Moodle kolegij
  2. Tomić, Vesna (Gimnazija A.G. Matoša, Đakovo): Učionica na internetu
  3. Vujnovac, Mirta (III. Gimnazija, Osijek): Matematički paradoksi
  4. Noskov, Jelena (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Projekt u nastavi: kada, zašto i kako?
  5. Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): Kako (ne)voljeti matematiku
  6. Vučić, Kristina (OŠ Ivana Filipovića, Osijek): Formule, formule…, a smisao?
  7. Hartmann, Ivana (OŠ August Šenoa, Osijek): Primjena Pascalovog trokuta
  8. Beissmann, Gordana (Gimnazija Gaudeamus, Osijek): Uporaba kartica u nastavi matematike
  9. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Neke konačne sume
Školska godina 2009./2010.
  1. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Dokazivanje trigonometrijskih jednakosti pomoću kompleksnih brojeva
  2. Horvatović, Jasmina (Osijek): Teslin portal u nastavi matematike
  3. Noskov, Jelena (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Kritičko propitivanje u matematici
  4. Kardum, Egidija (II. Gimnazija, Osijek): Sat ponavljanja i sistematizacije u nastavi matematike
  5. Blagojević, Lidija (II. Gimnazija, Osijek): On-line provjera znanja u nastavi matematike
  6. Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): Pseudopravokutni trokut
  7. Korpar, Zlata (III. Gimnazija, Osijek): Nastava matematike u kojoj je naglašeno učenje na satu
  8. Vujnovac, Mirta (III. Gimnazija, Osijek): Geometrijske konstrukcije origamijem
  9. Beissmann, Gordana (Gimnazija Gaudeamus, Osijek): Fibonaccijev niz i zlatni rez
Školska godina 2008./2009.
  1. Maksić, Jasmina (Vukovar): Analiza rezultata eksperimentalnog istraživanja
  2. Tomić, Vesna (Gimnazija A.G. Matoša, Đakovo): Izrada digitalnih materijala programom Yenka
  3. Brleković, Karolina (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Kako skratiti nastavni sat?
  4. Beissmann, Gordana (Gimnazija Gaudeamus, Osijek): Pisani ispiti iz matematike – teme i dileme
  5. Blagojević, Lidija (II. Gimnazija, Osijek): Nastavnik matematike na web sjedištu
  6. Noskov, Jelena (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Najpoznatiji broj u povijesti čovječanstva
  7. Selak-Zeljko, Ljubica (OŠ “Mladost”, Osijek): Znanja i kompetencije iz matematike na kraju osnovnoškolskog obrazovanja
  8. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Eksponencijalne jednadžbe kod kojih su i baze i eksponenti algebarske funkcije
Školska godina 2007./2008.
  1. Floreani, Aleksandra (III. Gimnazija, Osijek): Matematički rebusi
  2. Beissmann, Gordana (Gimnazija Gaudeamus, Osijek): Parabolom od osmjeha do osječkog mosta
  3. Brleković, Karolina (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Mentalne mape u matematici
  4. Kalazić, Rebeka (I. Gimnazija, Osijek): Zanimljivi nizovi
  5. Blagojević, Lidija (II. Gimnazija, Osijek): Program Hot Potatoes-kvizovi u nastavi matematike
  6. Noskov, Jelena (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Neke nove metode u matematici
  7. Tomić, Vesna (Gimnazija A.G. Matoša, Đakovo): Primjena interaktivnih obrazovnih sadržaja u nastavi matematike i fizike
  8. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Djeljivost cijelih brojeva
Školska godina 2006./2007.
  1. Miloloža, Marija i Šajkunović, Danijela (studentice Odjela za matematiku): Vedska matematika, Trokutu pripisane kružnice
  2. Đeri, Ivanka (III. Gimnazija, Osijek): Tetivno tangencijalni četverokut
  3. Tojčić, Josip (Strojarska tehnička škola, Osijek): Uvod u matematičko programiranje
  4. Kalazić, Rebeka (I. gimnazija, Osijek): Vektorski produkt-primjena u planimetriji
  5. Noskov, Jelena (Elektrotehnička i prometna škola, Osijek): Pascalov trokut
  6. Ilišević, Ilija (III. Gimnazija, Osijek): Simetrične i pseudosimetrične jednadžbe