Stručni kolokvij – 23.3.2021.

Predavanje “Vođenje bilježaka i rubrike u nastavi matematike” održat će Željka Zorić, viši predavač na Odjelu za matematiku Prirodslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Predavanje će biti održano 23. ožujka 2021. u 19:10 putem aplikacije MS Teams, preko sljedeće poveznice.

Sažetak predavanja
Reforma obrazovnog sustava u Hrvatsku donijela je mnoge promjene i inovacije. Dosta se tih promjena odnosi na vrste i načine vrednovanje učeničkih postignuća. Jedna od većih promjena odnosi se na uvođenje formativnog vrednovanja u naše škole. U današnjem bih se predavanju dotakla dva važna alata formativnog vrednovanja, a to su vođenje bilježaka i korištenje rubrika. Vođenje bilježaka nije tolika novost za naše nastavnike jer su bilješke nastavnici vodili i prije reforme. Novost je u njihovoj strukturi, sustavnom prikupljanju i efikasnom korištenju u cilju poboljšanja učeničkih postignuća. Što se tiče rubrika to je potpuno nov i nepoznat alat koji je donio mnoštvo nedoumica i dilema, ali u isto vrijeme alat koji ima izuzetno veliki potencijal. Efikasno korištenje rubrika može utjecati na motivaciju, samostalnost i odgovornost svakog učenika, čime direktno utječemo na njihov akademski uspjeh i pozitivan odnos prema matematici.