Stručni kolokvij 29.11.2022.

Predavanje pod naslovom  “Suvremeni modeli i pristupi analizi podataka u obrazovnim istraživanjima”  održat će Ahmed Palić sa Sveučilišta u Travniku, Edukacijski fakultet i Fakultet za tehničke studije.  Predavanje će biti održano 29. studenoga 2022. u 19:10 na Odjelu za matematiku u dvorani D-1.

Sažetak:

Potreba za istraživanjem u svim područjima je neizbježna. Istraživanja u današnje vrijeme u području obrazovanja zasnivaju se na upotrebi odgovarajućih pristupa prikupljanja podataka te suvremenim modelima njihove analize. Iskoraci u pogledu metodologije ovoga područja su primjetni, a istraživači u posljednjih nekoliko desetljeća prepoznaju važnost istraživanja, osobito longitudinalnih nacrta u istraživanjima u obrazovanju. Vrlo bitno za istaknuti je i spoznaja hijerarhijske organizacije prikupljenih podataka i njihova odgovarajuća statistička obrada koja postaje metodološki imperativ. Ovo predavanje će pružiti metodološki pregled hijerarhijske i longitudinalne organizacije podataka te dati i teorijski okvir njihove statističke analize. Također, biti će istaknute i najčešće greške i poteškoće s kojima se mnogi istraživači susreću prilikom odabira metoda. Kroz jednostavne i svakodnevne primjere u obrazovnim istraživanjima približit će se metode, ali i njihova statistička podloga te uputiti istraživače u području obrazovnih istraživanja na njihovo adekvatno korištenje.